Upalne dni coraz częściej skłaniają do montażu klimatyzacji w domu. Jest to zdecydowanie wygoda i komfort związany z przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jednak przed zakupem tego typu urządzenia wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z klimatyzacji w domu nie jest szkodliwe dla domowników?

Grzyby i bakterie w klimatyzatorach

Praca klimatyzatora polega na zasysaniu powietrza z otoczenia, filtrowaniu i schładzaniu lub ogrzewaniu następnie na koniec wypuszczaniu w temperaturze, którą wcześniej wybrał użytkownik. Niestety klimatyzator po pewnym czasie może stać się siedliskiem grzybów i bakterii.

Warunki te nie sprzyjają domownikom, a w szczególności osobom, które zmagają się z alergią. Dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzatora. Jak często czyścić klimatyzator? Producenci klimatyzatorów zalecają, aby proces czyszczenia odbył się dwa razy w roku. Podczas czyszczenia klimatyzatora ważnym elementem jest również wymiana czynnika chłodzącego oraz czyszczenie lub wymiana filtrów.

Dobór odpowiedniej temperatury klimatyzacji

Należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury klimatyzacji w pomieszczeniu, ponieważ nagłe przemieszczenie się pomiędzy skrajnymi temperaturami może okazać się szkodliwe dla naszego systemu odpornościowego. Różnica między temperaturami nie może być większa niż 5 stopni Celsjusza.

Nagłe i częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do choroby górnych dróg oddechowy np. problemów z zatokami, zapalenia migdałków czy kaszlu. Dlatego temperaturę klimatyzacji należy ustawiać z rozsądkiem, tak aby uniknąć szoku termicznego. Zanim ustawimy temperaturę chłodzenia w pomieszczeniu, należy skontrolować, jaka jest na zewnątrz.

Zasady związane z rozsądnym używaniem klimatyzacji w domu

Czy montaż klimatyzacji to dobry pomysł? Oczywiście, że tak, pod warunkiem że urządzenia będziemy używać z rozsądkiem. W posiadaniu klimatyzacji należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby uniknąć jej szkodliwego działania: wyłączenie klimatyzacji na chwilę przed wyjściem z danego pomieszczenia w celu przyzwyczajenia organizmu do temperatury panującej na zewnątrz, regularny serwis klimatyzacji, unikanie dużych różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a warunkami zewnętrznymi, a także unikanie bezpośredniego nawiewu z klimatyzatora.