Pellet należy chronić przed wilgocią z powietrza, ponieważ może być dla niego szkodliwa i wpłynąć na prawidłowe spalanie. Sprzyjającymi warunkami do przechowywania pelletu jest miejsce pod zadaszeniem, gdzie nie ma kontaktu z wodą. Jak prawidłowo przechowywać pellet, aby nie stracił swoich właściwości?

Jak wilgoć wpływa na pellet?

Pellet, ze względu na swoją strukturę i granulację, jest narażony na zawilgocenie. Mokry pellet spala się z mniejszą efektywnością, ponieważ energia zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody. Podczas zakupu pelletu poziom wilgotności nie powinien przekraczać 10-12%. Po czym poznać, że wilgotność jest wyższa? Pellet po prostu zaczyna się rozpadać.

Czy można przechowywać pellet na zewnątrz budynku?

Nie każdy może pozwolić sobie na przechowywanie pelletu w budynku. Jeżeli zamierzamy przechowywać pellet na zewnątrz, lepszym wyborem będzie pellet workowany. Odpowiednie opakowanie zabezpieczy biopaliwo przed wilgocią. Podłoże, na którym będzie składowany pellet, powinno być odpowiednio zabezpieczone folią. Solidną izolację przed wilgocią zapewnią palety, na których można układać worki z pelletem.

Przechowywanie pelletu w pomieszczeniu

Podobnie jak w przechowywaniu pelletu na zewnątrz — ważne jest zabezpieczenie biopaliwa przed wilgocią. Pomieszczenie powinno być suche i dobrze wentylowane, bez ryzyka zalania. Pod warunkiem przestrzegania wspomnianych warunków, pellet można przechowywać w garażu, na strychu lub w piwnicy.

Pelletu nie można przechowywać w kotłowni luzem, ponieważ jest łatwopalny, i w zbyt bliskim kontakcie z piecem może wybuchnąć pożar. Do przechowania pellet luzem możemy zakupić pojemnik z zamknięciem wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Zakup pojemnika generuje dodatkowe koszty, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pelletu w workach. Zapewniając odpowiednie warunki, pellet można przechowywać przez długi okres czasu. Dlatego bez problemu możemy kupić go przed sezonem grzewczym.