Pellet znany jest jako biopaliwo, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Czy jest to prawda? W tych czasach ochrona środowiska jest bardzo ważna, dlatego wprowadzenie na rynek pelletu zapoczątkowało pewne istotne zmiany. Czy pellet jest ekologiczny?

Z czego zrobiony jest pellet?

Pellet występuje najczęściej w formie granulatu (sprasowanych wałków)  o średnicy 6-8 mm i długości 30-40 mm. Do wytwarzania pelletu używane są między innymi:

  • słoma, roślinny energetyczne, siano,
  • zrębki, trociny, wióry i inne odpady drzewne
  • skorupy orzechów, łuski słonecznika itp.

Ekologiczny pellet

Pellet to ekologiczne paliwo, ponieważ powstaje z trocin (drewna), które w procesie fotosyntezy pochłonęło tyle CO2, ile zostanie wygenerowane podczas procesu spalania. Finalnie emisja CO2 w bilansie wynosi 0. Po spaleniu pelletu powstaje nawóz organiczny, który można wykorzystać jako nawóz do trawników i innych terenów zielonych.

Popiół powstaje w niewielkich ilościach — z 1 tony pelletu powstaje około 5 kg popiołu. Są to niewielkie ilości w porównaniu do ekogroszku, który generuje nawet 150 kg popiołu.

Pellet można podzielić ze względu na przeznaczenie: przemysłowy i do użytku domowego. W domowych instalacjach wykorzystywany jest zazwyczaj pellet drzewny. W budynkach publicznych korzysta się między innymi z pelletu ze słomy.

Czy pellet musi mieć certyfikat?

Dzięki certyfikatowi mamy pewność, że paliwo jest nieszkodliwe dla środowiska i domowników. Jest to potwierdzenie, że pellet spełnia określone normy jakości. Certyfikat ENplus gwarantuje kluczowe parametry takie jak zawartość wilgoci i popiołu, wartość opałowa, wytrzymałość mechaniczna i gęstość nasypowa.