Pellet to drewno, które jest surowcem odnawialnym. Jest to ekologiczne paliwo, które uznaje się za biomasę. Do produkcji pelletu wykorzystuje się trociny drzew iglastych oraz liściastych. Aby pellet mógł trafić do sprzedaży, musi spełnić pewne normy i rygorystyczne wymogi.

Dlatego należy uważać na niesprawdzone pellety od nieznanych producentów, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Nieodpowiedni pellet może spowodować szkody, np. takie jak zapchanie podajnika. Dodatkowo niewłaściwy pellet daje mniej ciepła, a także zostawia więcej popiołu. W poniższym tekście podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, aby rozpoznać zły pellet.

Rozpoznanie pelletu złej jakości

Co nas najbardziej kusi przy wyborze nieodpowiedniego pelletu? Oczywiście, że cena. Jeżeli mamy wybrać pomiędzy droższym a tańszym pelletem, wybierzemy zapewne ten tańszy. Wydaje nam się wtedy, że sporo zaoszczędziliśmy, ale tak naprawdę możemy stracić. Oto kilka rzeczy, które pomogą ci sprawdzić jakość pelletu:

  • Zapach pelletu: zapach, podczas spalania powinien mieć woń palonego drewna. Jeżeli jest inaczej, należy dokładniej go przebadać.

  • Kolor pelletu: wiadomo, że odcień pelletu zależy od gatunku drzewa, które zostało użyte do stworzenia pelletu lub od tego, czy wcześniej drewno zostało oczyszczone z kory, czy nie. Kolor ciemny pelletu może być skutkiem opalenia, które zachodzi podczas procesu produkcyjnego. Musimy pamiętać, że pellet nie może zawierać drobin, które są w innym kolorze niż drewno. Źródłem innego koloru może być farba czy resztki plastiku.

  • Wilgotność pelletu: określa się ją na podstawie tego, czy pellet łatwo się rozpada. Jeśli tak, oznacza to, że prawdopodobnie zawiera zbyt wiele wody, lub był prasowany przy zbyt niskim ciśnieniu.

  • Obecność dodatków w pellecie: obecności sztucznych dodatków nie da wykryć się gołym okiem. Aby to sprawdzić, należy umieścić pellet w pojemniku z wodą. Jeśli po kilku minutach pellet zacznie się rozpadać, oznacza to, że istnieje ryzyko wystąpienia sztucznych dodatków.

Pellet dobrej jakości — sklep scobis.pl

Podsumowując pellet w czasie spalania musi mieć zapach palonego drewna. Kolor powinien przypominać drzewo, zawartość wody musi wynosić < 12% a ciężar właściwy powinien wynosić 0,65 kg/l.

Dodatkowo pellet nie może zawierać dodatków sztucznych. Powyższe wskazówki pomogą ci zdemaskować pellet złej jakości. Dzięki temu będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Pellet kupuj u zaufanego sprzedawcy. Sklep internetowy scobis.pl oferuje wysokiej jakości pellet.  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!