W budynkach każdego typu instalacje wodne i kanalizacyjne pełnią kluczową funkcję. To one zapewniają dopływ wody oraz pozwalają na jej sprawne pozbycie się. Do ich właściwego funkcjonowania niezbędny jest nie tylko profesjonalny montaż z wykorzystaniem wysokiej jakości części przyłączeniowych, ale również szczelność instalacji. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy instalacja wodno-kanalizacyjna nie przecieka.

Czym jest instalacja wodno-kanalizacyjna?

Toalety, umywalki, wanny, prysznice, pralki czy zmywarki nie mogłyby funkcjonować, gdyby nie były wyposażone w odpowiednie przyłącza wodne i kanalizacyjne. Te pierwsze sprawiają, że woda dociera do urządzeń, drugie z kolei odpowiadają za jej odprowadzanie. Instalacje wodno-kanalizacyjne podzielić możemy na:

  • zewnętrzne – doprowadzają i odprowadzają wodę do budynku
  • wewnętrzne – zajmują się rozprowadzaniem wody wewnątrz budynku. 

Elementy instalacji wodno-kanalizacyjnych

Aby instalacja była sprawna, niezbędne jest jej wykonane z wysokiej jakości elementów. Każdy z nich odpowiedzialny jest za inną funkcję, jednak dopiero ich połączenie pozwala na efektywne rozprowadzanie wody. Instalacja wodna wykonana powinna być z miedzi, stali węglowej, stali odpornej na korozję lub tworzywa sztucznego o wysokiej giętkości czy wytrzymałości. Poza rurami niezbędne do jej funkcjonowania są także odpowiednie filtry i zawory. Instalacje kanalizacyjne z kolei wykonane są z rur, rewizji, syfonów, wpustów podłogowych i wywiewek wentylacyjnych. 

Sprawdzanie szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnych

Sprawdzenie, czy montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej został wykonany prawidłowo, a instalacja jest szczelna przed przykryciem jej tynkiem, pozwala uniknąć sporo kosztów na wypadek, gdyby okazało się, że któryś z jej elementów przecieka. Aby to zrobić, należy najpierw wykonać próbę wstępną, która polega na dwukrotnym podniesieniu ciśnienia panującego w rurach do próbnej wartości. Jeśli ciśnienie nie spadnie poniżej określonej wartości, można przystąpić do próby zasadniczej, a następnie korzystać z instalacji bez obaw o jej nieszczelność.