Zakup lub wymiana kotła niesie ze sobą wiele pytań. Decyzja o zakupie instalacji grzewczej musi być dokładnie przemyślana, aby mogła spełnić nasze oczekiwania. Ciepło można pozyskiwać z różnych źródeł np. z gazu ziemnego lub pelletu. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazem z sieci jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy martwić się składowaniem opału. Ile kosztuje ogrzewanie gazowe? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Koszt ogrzewania gazowego zależy od ceny paliwa. 

Zbiornik gazu możemy wydzierżawić od firmy, która dostarcza gaz lub kupić na własność. Do kosztów zbiornika dochodzą koszty związane z projektem i montażem. Kotły gazowe nie muszą być umieszczone w specjalnie wydzielonej kotłowni. Montaż kotła gazowego może być wykonany w łazience, kuchni lub korytarzu.

Ogrzewanie na pellet

Już sama forma paliwa jest zaletą ogrzewania pelletowego. Pellet to paliwo, które jest przyjazne środowisku. Jego przechowywanie jest bezproblemowe i wygodne — pakowany jest zazwyczaj w worki 15-25 kilogramów. Ilość popiołu, który powstaje podczas spania, jest niewielka, a jego usunięcie nie stanowi problemu. Kotły pelletowe są bezpieczne dla użytkownika oraz łatwe w obsłudze. 

Ogrzewanie gazowe czy na pellet?

Obie formy ogrzewania domu są przyjazne środowisku oraz posiadają wiele zalet. Stając przed pytanie: pellet czy gaz? - musisz wziąć pod uwagę kwestie finansowe, komfort użytkowania, łatwość obsługi, bezpieczeństwo oraz wpływu rodzaju opału na środowisku. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto brać pod uwagę wszystkie zalety oraz wady. Nieco więcej obsługi wymagają kotły na pellet. Kotły gazowe natomiast posiadają praktycznie bezobsługowy system.