Pellet to ekologiczny opał wytwarzany z różnych materiałów. Może cechować się wieloma właściwościami i mieć rozmaite zastosowania. Wśród jego podstawowych rodzajów wyróżnić możemy pellet drzewny, słomiany oraz słonecznikowy. Podział ten został stworzony na podstawie biomasy, z jakiego powstał opał. Dowiedz się, czym cechuje się każdy z nich oraz do czego się go stosuje. 

Pellet drzewny

Ta wysokiej jakości biomasa powstaje poprzez prasowanie resztek drzewnych różnego rodzaju, zarówno tych liściastych, jak i iglastych. Może być stworzona z wiórów lub trocin, a jej gęstość nie zmienia się wraz ze zmianą rodzaju drewna, z jakiego pochodzi. Pellet drzewny przybiera wygodną do przechowywania formę i jest jednym z najczęściej stosowanych paliw odnawialnych. Pali się czysto, jest wysoce ekonomiczny i funkcjonalny. Warto wspomnieć o tym, że dzięki powstawaniu z resztek jest on ekologiczny. Znajduje on swoje zastosowanie w kotłach i kominkach oraz piecach znajdujących się w domach mieszkalnych i budynkach użytkowych. 

Pellet słomiany

Jeśli szukasz materiału opałowego o wysokich parametrach wydajności, pellet słomiany to coś dla ciebie. Występuje pod postacią granulatu a wytworzony jest z pozostałości po młóceniu roślin uprawnych, takich jak rzepak czy zboża. Jego granulki nie wytwarzają pyłu, jest on w pełni naturalny i ekologiczny. Podczas procesu spalania pelletu słomianego powstaje niewiele popiołu, a sam proces nie wpływa na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. 

Pellet słonecznikowy

Ten rodzaj biopaliwa wytwarzany jest z łusek słonecznika. Cechuje go brak szkodliwego wpływu na środowisko oraz niska zawartość popiołu. Ta świetna alternatywa dla innych paliw sprawdzi się w każdym domu, w którym ceniona jest wysoka efektywność i ekologiczność. Pellet słonecznikowy nie brudzi, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu oraz jest prosty w przechowywaniu. Jest także o wiele tańszy od innych materiałów opałowych, takich jak węgiel czy gaz.