Pellet jest paliwem stałym w formie granulatu, uzyskiwanym z biomasy. Co go wyróżnia? Pellet pozostawia mało popiołu. Dla przybliżenia 1 tona spalonego pelletu pozostawia po sobie około 6 kg popiołu. Zaletami w stosowania pelletu jest na pewno jego cena oraz przechowywanie, jak również to, że pellet przynależy do odnawialnych źródeł energii. Pakowany jest w workach po 15 kg, co zdecydowanie ułatwia jego aplikowanie. 

Na skład pelletu o średnicy 6 mm zazwyczaj wchodzi 100% trocin liściastych, a o średnicy 8 mm 70% trocin iglastych i 30% liściastych. Pellet nie zawiera substancji, które są szkodliwe dla środowiska oraz nie powodują alergii.

Rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pelletu. Wyróżniamy: 

  1. pellet drzewny: produkowany z odpadów drzewnych np. trocin, zrębek
  2. pellet z łuski słonecznika 
  3. pellet agro: produkowany z odpadów rolniczych np. siana, słomy 

Produkcja

Pellet powstaje w procesie sprasowania rozdrobnionego drewna (słomy, pędów wierzby energetycznej, lub trocin)  pod wysokim ciśnieniem. Uformowane granulki powstają na skutek przeciśnięcia masy drzewnej przez matrycę z otworami. W zależności od otworów finalnie granulki mają średnicę najczęściej między 6 a 8 mm. Po wyjściu z prasy, kolejnym etapem jest chłodzenie pelletu w specjalnej chłodnicy. Etap ten jest konieczny, ponieważ poprzez tarcie, materiał rozgrzewa się nawet do 70 °C. Następnym krokiem jest pakowanie. Pellet zazwyczaj pakuje się w worki typu Big Bag (pojemność ok. 1000 kg) lub w worki o pojemności najczęściej 15 kg.  

 

Zastosowanie

Pellet służy do ogrzewania naszych domów, magazynów, warsztatów, hoteli oraz szkół. Jest też świetną alternatywą dla drewna, którego używamy do palenia w naszych kominkach. Dla hal produkcyjnych oraz przemysłowych będzie to rozsądne rozwiązanie, ze względu na potrzebę ograniczenia emisji CO2. Pellet może być wykorzystywany również jako zapewniająca czystość, ekologiczna posypka dla domowych zwierząt.

Przechowywanie pelletu

Pellet powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Najlepszym rozwiązaniem będzie chłodne, zamknięte pomieszczenie, w którym nie będzie wilgoci. Co się stanie, jeżeli do pelletu dostanie się wilgoć? Część jego właściwości może zaniknąć. Nie przesypywać pelletu do innych opakowań! Należy trzymać go w oryginalnych opakowaniach. Aby worki z pelletem miały dostęp do powietrza, należy położyć je na drewnianych paletach.      

Podsumowanie

Jeżeli szukasz wygodnego, ekologicznego oraz ekonomicznego rozwiązania na ogrzewanie swojego domu, magazynu, warsztatu itp. jest to opcja właśnie dla ciebie! W naszej ofercie znajduje się pellet klasy A1 (używany do pieców, kotłów, kominków oraz palników) oraz klasy A2 (przeznaczony do urządzeń o dużej mocy). Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami!