Wciąż rosnące ceny opału skłaniają coraz większą rzeszę mieszkańców domów jednorodzinnych do zainwestowania w bardziej alternatywne sposoby ogrzewania. Jednym z nich jest pompa ciepła, która wyróżnia się tym, że jest przyjazna dla środowiska i ekonomiczna. Dowiedz się, jak działa oraz jakie zapewnia korzyści. 

Jak działa pompa powietrza?

Urządzenie to ma identyczne zadanie, jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny. Służy ono do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompa powietrza wymusza przepływ ciepła między obszarami o niskiej i wysokiej temperaturze, niezależnie od naturalnego kierunku, w którym przepływa ciepło. Wszystko to jest możliwe dzięki zewnętrznej energii mechanicznej. Pompa powietrza działa dzięki zasysanemu przez wentylator powietrzu atmosferycznemu, które oddaje swoje ciepło w parowniku, gdzie staje się cieczą. Znajdujący się w obiegu urządzenia czynnik chłodniczy pod wpływem powietrza paruje i trafia do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Następnym etapem jest jego zmiana w stan gazowy i podróż do skraplacza, w którym powietrze to oddaje swoją energię cieplną. Cały proces powtarza się wielokrotnie, co przekłada się na ciągłą pracę pompy ciepła.

Zalety pompy ciepła

Urządzenie to przede wszystkim jest niezwykle proste w użytkowaniu. Działa ona samodzielnie, bez ingerencji człowieka. W przeciwieństwie do pieców czy kominków nie wymaga od użytkownika ciągłego dokładania opału, paliwa czy jego czyszczenia z osadów. Pompa ciepła ponadto świetnie integruje się z ogrzewaniem podłogowym, tworząc maksymalnie wydajny system o zmniejszonych kosztach. Ten rodzaj ogrzewania to także komfort dla użytkowników i mieszkańców budynku, dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu ciepła. 

Ekonomiczna i ekologiczna

Ogrzewanie domu za pomocą  pompy ciepła wpływa korzystnie nie tylko na nasz portfel, ale również na środowisko. Ta alternatywa jest o wiele bardziej ekologiczna, ponieważ korzystanie z niej nie emituje szkodliwych dla naszej planety zanieczyszczeń, takich jak dymy czy popioły. Z tego powodu inwestycja opłaci się nie tylko nam, ale również następnym pokoleniom.