Pellet ze względu na swoje właściwości to jeden z coraz częściej stosowanych materiałów opałowych. Nie ma się co dziwić, posiada on wiele zalet, przez co doceniany jest zarówno przez tych, którzy szukają oszczędności, jak i tych, którym los naszej planety nie jest obojętny. Poznaj główne zalety pelletu i dowiedz się, dlaczego warto zastąpić nim inne, mniej wydajne i przyjazne środowisku paliwa grzewcze.

Ekologiczne paliwo stałe

Pellet przyjmuje postać niewielkich granulek. Te z kolei wytwarzane są z odnawialnych surowców pochodzenia naturalnego, takie jak odpady drzewne czy roślinne. W składzie pelletu nie ma żadnych sztucznych dodatków, które niekorzystnie wpływałyby na środowisko naturalne. Jego granulki ulegają biodegradacji, a to sprawia, że pellet zaliczany jest do jednych z najbardziej ekologicznych stałych paliw grzewczych. Wytwarzany jest z odpadów, których nie trzeba utylizować, a ich spalanie daje im drugie życie, tym samym wpływając korzystnie na środowisko naturalne. 

Pellet jest ekonomiczny

Jego kaloryczność to nawet 19 MJ/kg, dlatego pellet uznać możemy za wysokokaloryczne paliwo, które podczas spalania wytwarza bardzo dużo ciepła. Podczas jego spalania nie wydzielają się także żadne nieprzyjemne zapachy, a i ilość uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla jest stosunkowo niska. Wybierając pellet warto zwrócić uwagę na takie jego parametry jak:

  • wymiar, 
  • gęstość, 
  • wilgotność,
  • wartość opałową.

Wybór wysokojakościowego materiału daje gwarancję jego ekonomiczności, a tym samym niższych rachunków za ogrzewanie.

Niewiele popiołu i sprzątania

Spalanie pelletu to proces, podczas którego powstaje niewiele popiołu. Ponadto kurz drzewny jest dużo prostszy w usunięciu niż ciężki, węglowy pył. Dzięki temu osoby posiadające piec na pellet spędzają dużo mniej czasu na jego czyszczeniu i obsłudze niż właściciele pieców węglowych. Wybierając modele o wysokim zautomatyzowaniu można zaoszczędzić go jeszcze więcej.