Pompa ciepła to jedna z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania domów i budynków użytkowych. Działa ona bez potrzeby uzupełniania o paliwo stałe czy ciekłe, których ceny stale wzrastają. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, których los naszej planety nie jest obojętny. Poznaj ich rodzaje oraz dowiedz się, która pompa najlepiej sprawdzi się u ciebie.

Powietrzne pompy ciepła

Ten rodzaj pomp uznać możemy za najbardziej popularny. Dzieje się tak nie bez powodu. Powietrzne pompy ciepła są niezwykle łatwe w montażu oraz cechują się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Metoda ich działania opiera się na pobieraniu powietrza z zewnątrz domu do obiegu dolnego. Powietrze to następnie jest ogrzewane za pomocą specjalnego mechanizmu i rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach w danym budynku. 

Gruntowa pompa ciepła

Zasoby ciepła znajdujące się w ziemi są ogromne, dlatego warto wykorzystać je do ogrzewania własnego domu. Pomóc w tym może nowoczesne rozwiązanie, jakim jest gruntowa pompa ciepła. Ten rodzaj pomp działa dzięki wykorzystaniu ciepła znajdującego się w ziemi. Aby je zainstalować, niezbędne jest zastosowanie wymiennika pionowego lub poziomego z wykonaniem odwiertu w ziemi. Dzięki zdecydowanie wyższej temperaturze na niższych warstwach gruntu niż na powierzchni urządzenie to działa efektywnie niezależnie od pory roku.

Wodna pompa ciepła

Aby móc korzystać z funkcjonalności wodnej pompy ciepła, niezbędne jest zapewnienie jej stałego dostępu do wody w postaci zbiornika wodnego lub studni głębinowej. W przypadku zastosowania tego drugiego rozwiązania do wykonania montażu pompy ciepła niezbędne jest zrobienie dwóch studni, podczas gdy w pierwszej znajdować się będzie już schłodzona woda, z drugiej będzie ona pobierana. Najkorzystniej zastosować ją w sytuacji, gdy dom znajduje się niedaleko stawu, rzeki czy jeziora, jej instalacja nie wymaga w takiej sytuacji tworzenia dodatkowej infrastruktury, jedynie wykonania przyłącza wodnego.